Tuesday, July 23, 2013

Outbreak Festival - Hip-Hop Culture in Banska Bystrica

Why is it worth to go for an OUTBREAK FESTIVAL ??

First of all, I would like to say, that I really regret I can’t go to Slovakia this year (again), but I can say with out any doubts I would have a great time out there (again) because… Outbreak takes care about the full range of our culture. It has that spark of … hip-hop vibe!


I had a chance to visit Outbrek in 2011 for the first time. It was something new and fresh for me. I entered the jam with Mefo (2vs2) damn… we could have done it better ;p (haha). Anyways, what I felt there was a great energy, that I could really feel and see among the people. Everybody seemed like it was the only event in the year. Many different guests came to visit a small town in Slovakia.

The event was originated in the US, by the BBoy Spot and later on brought to Europe. I guess it became one of the biggest and the dopest contests in the old land. Why? For me it’s simpe…

Line up! Organizers of the event try to bring new guest every year what makes the meeting fresh. People who are attending the festival are experienced dancers from all around the world. They have knowledge, skillz and you can try to battle them in the cyphers because they are not there to stand but dance! It would take a long time to list all the names of guests… but I think Moy, Alien Ness, Plash, Jeskillz, Renegade Lean Rock… That’s enough….

Catch the Flava! Five days of workshops with incredible personalities. It’s not only the time, when you polish your style, character, stamina and skillz, but also time to overcome your week sides, train hard, get knowledge and meet people. It’s time to ask questions… It’s time to enjoy the time!

Contests! Three days of the event give a lot of various competitions that may fit anybody, either you are alone, with the crew or just want o watch and enjoy the battles.

Parties! Some people treat hip-hop very serious, but in case you forgot… Hip-hop is based on common party. Party brings joy, good times and vibe. People are dancing, mingling,  having fun, doing crazy (sometimes too crazy) stuff. It builds our community. Without that whole hip-hop culture is worthless (but please remember about moderation – do not overdose anything;) )

Vibe! If you really wait for something to happen you get that kind of feeling that runs to your body all the time… that you just can’t wait anymore. You want to be there and have a great time (maybe even one of the best times in your life, because it may never repeat again). That’s great feeling, energy that is bringing good vibe for all people around! You step into a jam and you just feel it. Got it? Rock it!
There are many different reasons why dancers form all around the world come to Outbreak. It may be dancing in cyphers, watching great bboys and bgirls, taking part in workshops, spending holidays, defending the Outbreak Titles, money or proving who is the best in Europe (even the World maybe), or maybe just curiosity, meeting people and having a good time. Everybody has their own purposes to go for Outbreak. Why are you going?


No matter what happens… if there are some things not perfect, some things are not like you expected or you may not be that happy like you wanted to be after the jam – RESPECT THE EVENT! Maybe you did something wrong?

It takes a lot of effort, love and work to organize huge event like this! Outbreak carries our legacy! Be there to meet people, talk, dance, make progress and cultivate the hip-hop culture! Be there or be square (I’m square ;/ sorry… ) Much respect to the Bboy Sopt and Biggest & Baddest for doing it big!
And you? Are you ready to go? Get a crew, a backpack, tickets and hit the road!

P.S

I am wondering how polish scene will represent this year! Fingers crossed brothers and sisters!

Monday, July 15, 2013

Zalew – bitwy, zawody, imprezy, a faktyczny progres…

Można zalać zupkę chińską wrzątkiem, można być zalanym przez wodę cieknącą z sufitu. Mogą nas również zalać informacje podawane przez media. Równie dobrze można się podtopić w zalewającej nas fali tanecznych event’ów, które niestety nie zawsze dostarczają tego co powinna przynieść woda, mianowicie – rozkwit.

Hip-hop, jako kultura w znacznej mierze rozwinęła się dzięki zdrowej (choć nie zawsze) rywalizacji. Bitwy toczone przez bboys, DJs, raperów, czy writer’ów pozwoliły znaleźć się na obecnym poziomie, wszystkim elementom tej kultury. Dzięki różnego rodzaju starciom tanecznym, czy werbalnym każdy mógł dołożyć coś od siebie i wynieść dany element na wyższy level.


W dzisiejszych czasach bitwy, które kiedyś odbywały się na boiskach, ulicach, w kołach w klubach, czy na Block parties dziś głównie mają swoje miejsce na parkiecie podczas różnych eventów. Czasami bywa tak, że imprez okresowo brakuje, z kolei innymi razy jest ich aż nadto. Praktycznie każdy weekend „tanecznego sezonu” (od września do czerwca) wypełniony jest zawodami w różnych częściach kraju. Eventy rodzą się jak grzyby po deszczu. Patrząc w kalendarz imprez trzeba się grubo zastanawiać, w których wziąć udział. Czy aby na pewno? Dużo nie zawsze znaczy dobrze. Odwiedzając wszystkie „turnieje” tylko po to, by zaliczyć obecność, nie przyczynia się do rozwoju bboya czy bigirl, jak i do rozwoju sceny w szerszym wymiarze. Zalew imprez powoduje, że większość z nich jest na średnim lub często niskim poziomie. Bardziej doświadczeni tancerze nie wpadają na wszystkie imprezy z kalendarza, bo „zaliczanie” contest’ów nie jest potrzebne do osiągnięcia rozwoju. Często bywa tak, że w ten sam dzień zawody odbywają się w kilku różnych miejscach w Polsce. Sprawia to automatycznie, że grono potencjalnych tancerzy, mogących wziąć udział w zawodach dzieli się na kilka imprez. Większość ludzi (z rozsądku, braku funduszy lub patriotycznie) wybierze lokalną akcję, by miejscowo wspierać inicjatywę. Wszystkie imprezy stracą rzecz jasna na ilości uczestników. Rozumiem, że kozacką sprawą jest możliwość wzięcia udziału w zawodach we własnym mieście, lub w pobliżu, ale wiąże się to niestety z tym, że imprezy konkurując ze sobą  tracą w wielu aspektach, głównie na poziomie zawodów, czy atmosferze, a przecież te elementy są najistotniejsze bo one nadają cały klimat.

Duże imprezy, z historią, o wyrobionej marce, czy po prostu ulubione wśród tancerzy zawsze będą przyciągać liczne grono ludzi. W sytuacji, gdy na zawody przyjeżdża garstka tancerzy  odbywa się mało bitew. Logicznie myśląc – znikoma ilość bitew przynosi minimalny progres. W ten sposób zataczamy koło. Większa liczba trudnych walk, to klucz do postępu. Nie sztuką jest wygrać imprezę pokonując, na drodze do finału, przeciwników w dwóch, czy czterech walkach. Sukcesem jest bycie „świeżym” przez sześć czy dziewięć bitew. Liczy się umiejętność tańczenia w kołach przez całą imprezę. Ale jak tworzyć kółka skoro nie ma klimatu? Ani bboys - w około. Dlatego zalew imprez, często bardzo przeciętnych, nie przyczynia się do rozkwitu ogółu sceny. Dzięki odfajkowaniu kolejnych zawodów w kalendarzu łatwiej zaspokoić swoje ego – „Byłem tu, byłem tam, wygrałem tą i tam tą imprezę. Jeżdżę i reprezentuję” Jak już wcześniej wspomniałem, liczy się jakość a nie ilość. Poza tym, rodzi się pytanie: czy jeżdżąc na większość imprez w kraju jest się w stanie być zaskakującym i niepowtarzalnym na każdych zawodach? Wygrywanie zawodów tymi samymi ruchami co tydzień, jest można powiedzieć - antonimem tak istotnego w tańcu słowa – rozwój. Może lepiej odpuścić sobie 3 imprezy, odłożyć kasę i pojechać gdzieś zagranicę? Potańczyć z kimś kogo nie znamy, dostać po dupie i wrócić na salę potrenować??

Wybierając się na kolejną imprezę warto zastanowić się nad tym, czy jadąc na event będę się dobrze bawić, zdobędę doświadczenie i coś z niego wyniosę, czy raczej pojadę zaspokajać własne Ego. Czasami lepiej zostać na weekend w domu, pójść na salę i zrobić faktyczny postęp zamiast tonąć w tym zalewie podrzędnych contest’ów. Jeśli zależy nam na osobistym rozwoju i rozwoju polskiej sceny tanecznej w tym przypadku stricte - Bboying, wspierajmy te dobrze przemyślane i zorganizowane imprezy (małe i duże), które niosą ze sobą czystą esencję tańca i hip-hopu – MAJĄ DOBRY VIBE!

Jeśli ktoś ma zajawkę pojechać na mniejszy event (mniejszy nie znaczy gorszy, bo może mieć więcej klimatu niż cała masa ogromnych event’ów), wpada, a jest tam lipa z klimatem, moim zdaniem powinien włożyć coś od siebie. Spróbować samemu, albo z ziomkami potańczyć dla siebie, dla własnej przyjemności (poza contest’em). Może to zainspiruje kogoś do tego by ruszyć tyłek. Jeśli uwielbiam to, co robię, a uwielbiam, to nie wpadnę na imprezę zrobić 5 setów, by po evencie zawinąć się od razu na chatę, bo to bez sensu (sztuczny reprezenting). Nie chcę zostać zalanym przez niezliczoną liczbę imprez, a jeśli już gdzieś jadę staram się dawać coś od siebie, żeby naprawdę zrobić progres…

Thursday, July 4, 2013

Oczywista codzienność

Każdego dnia, wykonując najprostsze czynności życiowe, korzystamy z różnych udogodnień technicznych, sprzętów domowych i całej masy innych rozmaitości, które sprawiają, że żyje się nam wygodnie i łatwo (może, aż za łatwo).  Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w kranie płynie ciepła woda, że komórka ładuje się dwie godziny, że windą spokojnie wjadę na 10 piętro, że pójdę do sklepu kupić warzywa i pieczywo, które leżą na półce. Tych „udogodnień” jest cała masa i gdyby nie ich dostępność i funkcjonalność, mielibyśmy pewnie spore problemy w życiu. Sami z pewnością wiecie, jak to jest, jak nie ma prądu na chacie. ;)



No dobra… Robię obiad. Wychodzę z chaty, schodzę na dół (bo nie mam windy), idę do sklepu, wybieram produkty, idę do kasy, płacę gotówką, wychodzę, wracam do domu (wchodzę po schodach) – ogarniam szamę! Jeszcze tylko chwila, jedzenie gotowe, teraz fota na fejsa, albo instagrama i zbieramy like’i… Pychota! Uffff… Odsapnąć chwilę i na trening.
Zaraz, zaraz…. Czy czegoś nie przegapiłem?  Nie! To znaczy myśląc kategoriami czynności (w skrócie) raczej nie… ale jak pod uwagę weźmiemy procesy (te których nie widać)… przeoczyłem masę rzeczy. Bo skąd woda w kranie? Skąd warzywa w warzywniaku? Skąd prąd w kontakcie i jakim cudem działa lodówka? No właśnie…
Zanim następnym razem wybierzesz się na trening, imprezę, do znajomych, albo po prostu bez okazji. Rozejrzyj się dookoła i zadaj sobie pytanie… jakim sposobem „to” się tu znalazło? Jak „to”, czy „tamto” działa, albo po prostu jak „to” jest zrobione?
Rozkminianie wszystkich rzeczy na chacie, w szkole, czy w pracy było by jakimś mega wyczynem i na pewno zajęło by więcej czasu niż życie samo w sobie (jak ktoś to zrobi, to niech do mnie od razu napisze, haha ;) ), ale wydaje mi się, że zadawanie pytań do teoretycznie oczywistych odpowiedzi może odkryć nam wiele nowości i na pewno nas nieco uświadomi.  Zastanawiałeś/aś się kiedyś nad zależnościami życia codziennego? To co robisz lokalnie, może mieć globalne konsekwencje, dlatego warto o tym czasem pomyśleć. Zobacz globalne zależności - Globalne zależności!
- Po co? - Z ciekawości…
- Dlaczego? - Bo ciekawość pozwala zachować otwarty umysł…

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, proponuję właśnie z ciekawości zobaczyć kim był Nikola Tesla. Może już go znasz, może o nim gdzieś słyszałeś/aś. A może nie? A nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak często masz do czynienia z jego geniuszem…